Skip to main content

NA OSAMI BLIZU MORA - ZORAN FERIĆ

Sama reč "galebarenje" starijim generacima je sigurno bliža, za njih to nije samo pojam koju ukazuje na na neka "davna, bolja vremena" kada su naši roditelji bili mladi i  koji priziva jugonostalgiju, za neke od njih to je bio način života. Moram priznati da je čak i simpatično pročitati novinski članak u kome neki od starijih galebova priča o svojom mladosti i svim onim jednostavnim upadicama kojima su prilazili devojkama i ženama.

Neki bi rekli da je "Na osami blizu mora" knjiga o galebarenju, mladosti i letnjim avanturama, ali se kroz tekst ispisan među koricama knjige nalazi i nešto više. Početnih nekoliko stranica su nesumljivo šokantne i zapitaćete se da li ima smisla nastaviti dalje i šta je to što vas očekuje na narednih tristotinak stranica. Prva scena koja govori o seksualnom odnosu Luke, dečka u pubertetu i starije strankinje, njihovog odlaska na skriveno mesto, bodrenju njegovih prijatelja bi vas moglo odvratiti od daljeg čitanja, posebno ukoliko je ovo i vama, kao i meni, prvi susret sa Ferićem. Ali, ukoliko ste dovoljno stari da vam roditelji ne govore da zažmurite dok traju eksplicitne scene u filmu, onda je ovo prava knjiga za vas - sa odlično dočaranim likovima, čije postupke možete odobravati, ali i ne, situacijama u kojima se samo retki mogu naći i pre svega tim mirisom mora i borova koji mame da ovog istog trenutka spakujete svoje kofere, zaputite se na najbližu obalu i uživate u ovim sunčanim danima. 

Delo "Na osami blizu mora" se može svrstati u zbirku priča. Svaka od ovih priča se bavi određenim periodom života glavnih junaka i može se posmatrati kao pojedinačno prozno delo, ali međusobno ispreplitani likovi, koji se provlače kroz svih devet priča, govore u prilog tome da se ova knjiga može posmatrati i kao jedan neobičan roman. Radnja je fragmentarna, svaka priča je poput jedne slike u fotoalbumu,  ali spojene čine jednu celinu.

Roman je o grupi prijatelja smeštenih na ostrvu Rabu, njihovim letnjim avanturama, ljubavnim problemima i odrastanju. Čitajući nekoliko priča na početku, stiče se utisak da ćemo do kraja pratiti Luku, Borisa, Gavrana i Škembu kroz njihova letovanja. Međutim, u nekom trenutku radnja se odvaja od uobičajenog toka i vraća u mladenački život Lukine i Borisove bake Ele, koja pobegne od udaje u Afriku, da bismo se kasnije našli u vozu na putu od Krakova do Wroclawa, i na kraju se ponovo vratili na Rab. Kako ovo ne bi bio samo mačo roman, Ferić uvodi ženske likove u vidu Alke i Lene - devojaka sa ostrva, ali i Constanze, Ulrike, Dagmar, Marie... One predstavljaju protivtežu ovim galebima, ali i njihov plen i predmet požude. 

Rab sedamdesetih i osamdesetih godina, prožet mirisom mora i smole, gde liberalne Nemice, Holanđanke, Slovakinje i Čehinje dolaze po zabavu, mesto je letovanja naših glavnih junaka i savršena lokacija za isprobavanje njihovih ljubavnih umeća. Sveprisutno raspoloženje, posebno u letnjim periodima, prizvuk različitih stranih jezika, koje su junaci ovog romana primorani naučiti kako bi mogli šarmirati sve te strane i egzotične devojke, doprinose atmosferi i stvaraju savršenu pozadinu romana. Odlazeći sa Raba, likovi se udaljavaju od tog lagodnog života prepunog avantura i susreću sa životom.

Zavođenje i seks, ljubavni zapleti i razočaranje u devojke i situacije, ali i verni prikaz samog ostrva Raba, njegove prošlosti i običaja, sa radnjom koja je smeštena u dvadesetogodišnjem razdoblju, čini ovaj roman. Ispisujući naizgled savršene priče o ženskom osvajanju i brojanju recki Ferić otkriva da i oni koji osvajaju postanu osvojeni ili žrtva svog osvajanja, ostaju samo neprežaljene ljubavi i odnosi koji se gube. Nadobudni mladići odrastaju shvatajući da je život nešto više od letnje avanture, gube tlo pod nogama i shvataju da hepiend ne postoji.

Hvala na čitanju!

Comments

Popular posts from this blog

OČEVI I OCI - SLOBODAN SELENIĆ

Život jednog čoveka sastoji se, između ostalog, i iz velikog broja trenutaka u kojima mora doneti odluku, napraviti izbor. Tim svojim odlukama on bira u kojem pravcu će teći njegov život i kakva će osoba biti.  Ali šta je sa onim što čovek nije mogao sam izabrati, a ipak nosi u sebi čitavog života i što ga na neki način definiše? Ime, nacionalnost i veroispovest ne biramo sami, to nam je rođenjem dato i zavisi samo od izbora naših roditelja i zemlje u kojoj se rodimo ili iz koje su naši preci. Uprkos saznanju da izbor nismo sami napravili kroz život koračamo osvrćući se kada čujemo da neko izgovori ime koje nam je pri rođenju dato, govorimo jezikom koji najbolje razumeju naši sunarodnici , poštujemo običaje i verujemo onako kako su nas učili odmalena. Šta biva onda kada to što jesmo, od samog rođenja, postane preveliki teret za nas, koža iz koje je nemoguće izaći? Glavna tema Selenićevog romana Očevi i oci jeste pripadanje jednom narodu, njegovoj kulturi i mentalitetu, susret dveju

AUTOBIOGRAFIJA - BRANISLAV NUŠIĆ

Moram priznati da je moj prvobitni plan bio da ovu recenziju preskočim. Ne zato što nemam šta o ovoj knjizi reći, već zato što smatram da je sve ono najbitnije već rečeno, i da bi možda prikazi pojedinih delova ovog izvanrednog dela bili dovoljni da svi oni  do čijih ruku ova knjiga još nije došla odmah pohitaju u potragu za istom. Ali onda  sam   uhvatila sebe u razmišljanju o tome šta bih ja, da imam iole talenta za pisanje na ovakav humorističan način, izdvojila iz svog života i stavila na papir. Iskreno, ukoliko ste ikada obratili pažnju na sebe ili ljude kojima ste okruženi, primetili biste, poput mene, da se svi mi rado prisećamo onih delića naših života koji su ispunjeni nekom dosetkom, šalom ili neugodnom situacijom u kojoj smo se našli, koja nas je naučila pameti ili iz koje smo izvukli deblji kraj. Sve te trenutke rado prepričavamo, pokušavajući da se prisetimo najsitnijih detalja i koristeći reči kojima bismo sve to dočarali drugima, uvlačeći ih u našu priču i izazivajući u

KNJIGA O MILUTINU - DANKO POPOVIĆ

" Knjiga o Milutinu " je najpoznatije delo Danka Popovića, kojim je skrenuo pažnju na sebe i svoj rad, ali kojim je takođe, na jedan jezgrovit način, iz potpuno novog ugla, dočarao period od oko 40 godina, stanje u državi, društvene promene i uticaj svega ovoga na život malog čoveka - šumadijskog seljaka. Dajući Milutinu reč i mogućnost da izrazi svoje mišljenje, stavove i negodovanja, Popović ukazuje na skrivenu i neizrečenu sliku ratova, na heroje i njihov pravi put do ordena na grudima, na njihovu nesreću i gubitke koji nisu uvršteni u pobedu koja se slavi.  Mnogo godina nakon 1914. godine i početka Prvog svetskog rata, pokušavajući da prekrati vreme u zatvoru, Milutin se mislima vraća na dan kada su zvona zvonila sa svih strana i pozivala ljude u rat. On, glavni protagonist i pripovedač ove knjige, priseća se trenutaka koji su obeležili njegov, ali i živote mnogih drugih. Povratkom u prošlost i pripovedanjem svih događaja koji su usledili nakon tog dana, on pokušava