Skip to main content

AUTOPORTRET S TORBOM - SEMEZDIN MEHMEDINOVIĆ

Listajući knjigu po prvi put pomislila sam: "Ok, ovo može brzo biti gotovo." I bilo je. Ali sam se ovog puta, kao i mnogo puta ranije, uverila da ono što kratko traje i te kako može ostaviti trag u nama. Svaka pročitana knjiga koja sadrži crtice ili priče mi je dokaz da takve knjige zaista mogu puno toga reći, preneti širok spektar emocija i pokazati maestralnost autora koji uspe da u tako ograničenom broju reči dočara jednu scenu, jedan trenutak u nečijem životu, jednu sliku.

"Autoportret s torbom" je niz crtica koje u sebi nose autorova zapažanja iz svakodnevnog života. Dopunjujući svaki tekst skicom on nam olakšava vizuelizaciju samog trenutka i pomaže nama, čitaocima, da u potpunosti doživimo njegove strahove, maštarije i setu. Nepravilne linije skica, koje su nastale kao posledica trenutka i želje da se taj trenutak uhvati i zarobi na tom parčetu papira, odaju talasanje gradskog prevoza u kojem je većina njih nastala, kao i torbu koja je najčešće služila kao podloga. 

Preživljeni srčani udar je autoru bila dovoljna opomena o životu i o svetu koji treba doživeti. Želja da zabeleži sve one trenutke koji nam tako lako slkiznu iz pamćenja i odu u zaborav iznedrila je ovu knjigu. Prisetite se svih trenutaka u kojima su vaše misli otišle na neku drugu stranu, vraćajući se u prošlost ili zamišljajući budućnost, trenutaka kada ste zapazili neku osobu koja je prošla pored vas, otvorila vrata kafića u kojem vi već sedite, putnika u istom vozu ili autobusu. Sve ovo i još više nam je Semezdin doneo u ovoj knjizi otkrivajući nam deo sebe, ali i svog života. 

Iako bi svi mi, opisujući naše živote, naveli neke određene datume, događaje, mesta i ljude, svi naši životi su sastavljeni od beskonačno mnogo fragmenata i slika. Naša čula koja nisu dovoljno izoštrena, naša pažnja koja je ponekada usmerena samo na jedno, nemogućnost našeg mozga da zapamti svaki sekund filma koji se zove "Naš život" dovodi do toga da se većinu našeg života i ne sećamo. Semezdinu je mogućnost prekida života otvorila oči i dala novi pogled na svet. Ta opomena je bila dovoljna da postane zapisničar svog života i svedok svih tih neverovatnih trenutaka zvanih Život. 

Ne znam da li ima potrebe da vam naglašavam da potražite ovu knjigu, to se nekako do sada podrazumeva. Svaka knjiga krije u sebi nešto zbog čega vredi uzeti je u ruke, uploviti u taj svet, saživeti se sa likovima, osetiti njihovu sreću ili patnju. Ono što bih ja izdvojila o ovoj knjizi nije neka pojedinačna crtica, mada postoji nekoliko koje su mi se posebno dopale. To je ta poruka koju ova knjiga prenosi - o našim životima koje uzimamo zdravo za gotovo, ljudima koji su sastavni deo istog, našim očima koje gledaju, a ne vide. Nakon čitanja poželela sam da mogu i ja na ovaj ili sličan način zabeležiti deo svog života. Poput dnevnika, samo kraće. Bez puno reči kojima bi opisala ono što su moje oči videle, uši čule ili srce osetilo. Način da nateram sebe da sa više pažnje posmatram svet oko sebe, ljude koji su deo mog života ili slučajne prolaznike. 

Hvala na čitanju!

Comments

Popular posts from this blog

OČEVI I OCI - SLOBODAN SELENIĆ

Život jednog čoveka sastoji se, između ostalog, i iz velikog broja trenutaka u kojima mora doneti odluku, napraviti izbor. Tim svojim odlukama on bira u kojem pravcu će teći njegov život i kakva će osoba biti.  Ali šta je sa onim što čovek nije mogao sam izabrati, a ipak nosi u sebi čitavog života i što ga na neki način definiše? Ime, nacionalnost i veroispovest ne biramo sami, to nam je rođenjem dato i zavisi samo od izbora naših roditelja i zemlje u kojoj se rodimo ili iz koje su naši preci. Uprkos saznanju da izbor nismo sami napravili kroz život koračamo osvrćući se kada čujemo da neko izgovori ime koje nam je pri rođenju dato, govorimo jezikom koji najbolje razumeju naši sunarodnici , poštujemo običaje i verujemo onako kako su nas učili odmalena. Šta biva onda kada to što jesmo, od samog rođenja, postane preveliki teret za nas, koža iz koje je nemoguće izaći? Glavna tema Selenićevog romana Očevi i oci jeste pripadanje jednom narodu, njegovoj kulturi i mentalitetu, susret dveju

AUTOBIOGRAFIJA - BRANISLAV NUŠIĆ

Moram priznati da je moj prvobitni plan bio da ovu recenziju preskočim. Ne zato što nemam šta o ovoj knjizi reći, već zato što smatram da je sve ono najbitnije već rečeno, i da bi možda prikazi pojedinih delova ovog izvanrednog dela bili dovoljni da svi oni  do čijih ruku ova knjiga još nije došla odmah pohitaju u potragu za istom. Ali onda  sam   uhvatila sebe u razmišljanju o tome šta bih ja, da imam iole talenta za pisanje na ovakav humorističan način, izdvojila iz svog života i stavila na papir. Iskreno, ukoliko ste ikada obratili pažnju na sebe ili ljude kojima ste okruženi, primetili biste, poput mene, da se svi mi rado prisećamo onih delića naših života koji su ispunjeni nekom dosetkom, šalom ili neugodnom situacijom u kojoj smo se našli, koja nas je naučila pameti ili iz koje smo izvukli deblji kraj. Sve te trenutke rado prepričavamo, pokušavajući da se prisetimo najsitnijih detalja i koristeći reči kojima bismo sve to dočarali drugima, uvlačeći ih u našu priču i izazivajući u

KNJIGA O MILUTINU - DANKO POPOVIĆ

" Knjiga o Milutinu " je najpoznatije delo Danka Popovića, kojim je skrenuo pažnju na sebe i svoj rad, ali kojim je takođe, na jedan jezgrovit način, iz potpuno novog ugla, dočarao period od oko 40 godina, stanje u državi, društvene promene i uticaj svega ovoga na život malog čoveka - šumadijskog seljaka. Dajući Milutinu reč i mogućnost da izrazi svoje mišljenje, stavove i negodovanja, Popović ukazuje na skrivenu i neizrečenu sliku ratova, na heroje i njihov pravi put do ordena na grudima, na njihovu nesreću i gubitke koji nisu uvršteni u pobedu koja se slavi.  Mnogo godina nakon 1914. godine i početka Prvog svetskog rata, pokušavajući da prekrati vreme u zatvoru, Milutin se mislima vraća na dan kada su zvona zvonila sa svih strana i pozivala ljude u rat. On, glavni protagonist i pripovedač ove knjige, priseća se trenutaka koji su obeležili njegov, ali i živote mnogih drugih. Povratkom u prošlost i pripovedanjem svih događaja koji su usledili nakon tog dana, on pokušava