Skip to main content

RASLO MI JE BADEM DRVO - ŽIVOJIN PAVLOVIĆ


Period između dva svetska rata je bilo doba ideja, procvata industrije i izgradnje brojnih zgrada u Beogradu, pored kojih i danas možete proći, zastati i diviti se njihovoj lepoti, i doba ljudi po čijem nalogu i želji su te zgrade i nastale. To je bilo i vreme odrastanja novih generacija čiji će unutrašnji revolt rasti iz dana u dan i koji će pod uticajem novih ideologija odbaciti dotadašnje verovanje i stav, tražiti promenu i boriti se za revoluciju. 

Radnja romana "Raslo mi je badem drvo" je smeštena baš u tom periodu, možda zato što je sam autor rođen baš tada ili možda da bi nas kroz pripovedanje mladog Blagoja Jotića upozorio da se iza sve te raskoši i prividnog blagostanja krilo nešto mnogo dublje. 

"Napuštao sam rodni kraj - činilo mi se zanavek. S bolom u grudima piljio sam u brda iznad seoskih krovova, u zabrane i vinograde. Svaki čas sam se osvrtao da pogledom dotaknem orahove krošnje, crveni krov očeve kuće, i, nad njim, jedini bor u selu. 

Priča, napisana na nešto više od stotinu stranica, započinje Blagojevim odlaskom na studije. Ostavljajući svoj rodni kraj ide put Beograda, grada koji je zamrzao u veoma kratkom periodu, njegovu gužvu, gust saobraćaj i ljude. Siromaštvo njegove porodice mu nije moglo obezbediti bolji smeštaj do kuhinje operskog pevača u zgradi na Dorćolu, gde je, da bi uzvratio uslugu i opravdao besplatno korišćenje kuhinjskog otomana, morao držati "kondicije" gazdinom sestriću - Mići. Uz velike muke i puno rada Blaogoje je uspeo da, kako  i sam kaže, "u Mićinu jajastu glavu utisne barem neku činjenicu iz istorije, barem jedan podatak iz geografije, jednu hemijsku formulu, jednačinu iz matematike ili bilo koje gramatičko pravilo iz maternjeg jezika"

Uspeh koji je postigao sa Mićom spojio ga je sa gospodinom Dimitrijem Mitom Balabanovićem, trgovcem drvetom i vlasnikom zgrade u kojoj je stanovao. Postavši njegov štićenik odlazi iz suterena i umesto kuhinjskog otomana dobija svoju sobu. Život u stanu porodice Balabanović mu je pružio neke pogodnosti, ali i omogućio uvid u život njenih članova i prošlost koja ih proganja i otkrivanje osobina svakog od njih pojedinačno. 

Sa veoma jasnim slikama i dijalozima koje nam među ograničenim brojem reči otkrivaju ljudski karakter, ljudske želje i probleme i sa dvojicom glavnih likova, predstavnicima različitih staleža, Pavlović nam priča o suprotnostima. Selu i gradu, siromašnima i bogatima, o onima koji  nemaju ništa i onima koji imaju sve, o onima koji tek dolaze i onima koji će izgubiti sve i nestati. 

Ono što ovaj roman nudi jeste odličan prikaz društvenih odnosa, potlačenosti pojedinih pripadnika društva, prolaznosti bogatstva i svih lagodnosti koje je ono pružalo, pada jednih i uspona drugih, pogled kroz špijunku u unutrašnjost svih tih zgrada u Beogradu i slika onoga što su njihove fasade krile. Fantastičan pokazatelj našeg mentaliteta i jednog perioda burne prošlosti ovog dela sveta. 

"Raslo mi je badem drvo 
tanko, visoko, 
na njeg sedi čudna tica
perja šarena,
desnim krilom naslonjena
na zla vremena.

(Narodna pesma iz istočne Srbije)"

Hvala na čitanju!

Comments

  1. Super je prikaz i jako mi se svidja ta narodna pesma nekako je čudna. Nisam nikad pre čula za ovu knjigu dok je nisi podelila na instagramu, potražiću je u biblioteci nadam se da je imaju. :) Baš mi deluje kao nešto što će mi se jako dopasti jako volim knjige smeštene u period izmedju dva rata , a imam osećaj da ću se pronaći u jadima ovog studenta, jer su svi studentski jadi isti. :)

    ReplyDelete
  2. Ponekad imam osećaj da bi mi toliko interesantnih dela potpuno promaklo da nema književnih blogova i tzv. ''bookstagrama'' (ko kaže da društvene mreže ne služe nečemu dobrom?!). Na osnovu ovog posta, ali i onog kratkog prikaza sa Instagrama, stekla sam utisak da bi mi ovaj roman neizmerno prijao, i to baš u ovom periodu u kome sam sada. Srećom, videh da ga imaju u lokalnoj biblioteci, tako da ću dati sve od sebe da ga pročitam u što skorije vreme. Hvala na preporuci! :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

OČEVI I OCI - SLOBODAN SELENIĆ

Život jednog čoveka sastoji se, između ostalog, i iz velikog broja trenutaka u kojima mora doneti odluku, napraviti izbor. Tim svojim odlukama on bira u kojem pravcu će teći njegov život i kakva će osoba biti.  Ali šta je sa onim što čovek nije mogao sam izabrati, a ipak nosi u sebi čitavog života i što ga na neki način definiše? Ime, nacionalnost i veroispovest ne biramo sami, to nam je rođenjem dato i zavisi samo od izbora naših roditelja i zemlje u kojoj se rodimo ili iz koje su naši preci. Uprkos saznanju da izbor nismo sami napravili kroz život koračamo osvrćući se kada čujemo da neko izgovori ime koje nam je pri rođenju dato, govorimo jezikom koji najbolje razumeju naši sunarodnici , poštujemo običaje i verujemo onako kako su nas učili odmalena. Šta biva onda kada to što jesmo, od samog rođenja, postane preveliki teret za nas, koža iz koje je nemoguće izaći? Glavna tema Selenićevog romana Očevi i oci jeste pripadanje jednom narodu, njegovoj kulturi i mentalitetu, susret dveju

AUTOBIOGRAFIJA - BRANISLAV NUŠIĆ

Moram priznati da je moj prvobitni plan bio da ovu recenziju preskočim. Ne zato što nemam šta o ovoj knjizi reći, već zato što smatram da je sve ono najbitnije već rečeno, i da bi možda prikazi pojedinih delova ovog izvanrednog dela bili dovoljni da svi oni  do čijih ruku ova knjiga još nije došla odmah pohitaju u potragu za istom. Ali onda  sam   uhvatila sebe u razmišljanju o tome šta bih ja, da imam iole talenta za pisanje na ovakav humorističan način, izdvojila iz svog života i stavila na papir. Iskreno, ukoliko ste ikada obratili pažnju na sebe ili ljude kojima ste okruženi, primetili biste, poput mene, da se svi mi rado prisećamo onih delića naših života koji su ispunjeni nekom dosetkom, šalom ili neugodnom situacijom u kojoj smo se našli, koja nas je naučila pameti ili iz koje smo izvukli deblji kraj. Sve te trenutke rado prepričavamo, pokušavajući da se prisetimo najsitnijih detalja i koristeći reči kojima bismo sve to dočarali drugima, uvlačeći ih u našu priču i izazivajući u

KNJIGA O MILUTINU - DANKO POPOVIĆ

" Knjiga o Milutinu " je najpoznatije delo Danka Popovića, kojim je skrenuo pažnju na sebe i svoj rad, ali kojim je takođe, na jedan jezgrovit način, iz potpuno novog ugla, dočarao period od oko 40 godina, stanje u državi, društvene promene i uticaj svega ovoga na život malog čoveka - šumadijskog seljaka. Dajući Milutinu reč i mogućnost da izrazi svoje mišljenje, stavove i negodovanja, Popović ukazuje na skrivenu i neizrečenu sliku ratova, na heroje i njihov pravi put do ordena na grudima, na njihovu nesreću i gubitke koji nisu uvršteni u pobedu koja se slavi.  Mnogo godina nakon 1914. godine i početka Prvog svetskog rata, pokušavajući da prekrati vreme u zatvoru, Milutin se mislima vraća na dan kada su zvona zvonila sa svih strana i pozivala ljude u rat. On, glavni protagonist i pripovedač ove knjige, priseća se trenutaka koji su obeležili njegov, ali i živote mnogih drugih. Povratkom u prošlost i pripovedanjem svih događaja koji su usledili nakon tog dana, on pokušava